Úvod > Spravodajstvo > Slovensko > Vedúca odboru na Okresnom úrade v Bratislave je obvinená z korupcie, sudca ju vzal do väzby

Vedúca odboru na Okresnom úrade v Bratislave je obvinená z korupcie, sudca ju vzal do väzby

Dalšie články v kategórií

BANSKÁ BYSTRICA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes čiastočne vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, keď vzal do väzby vedúcu odboru na Okresnom úrade v Bratislave Miroslavu G. a ďalších dvoch obvinených za zločin korupcie. Štvrtého obvineného prepustil na slobodu.

Obavy z ovplyvňovania svedkov


Prokurátor i obvinení podali voči uzneseniu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Návrh prokurátora na väzbu súvisí so zásahom Protikorupčnej jednotky NAKA v utorok 7. augusta na Okresnom úrade na Tomášikovej ulici v Bratislave, pri ktorom zadržali viacero osôb. Dôvodom na väzbu je obava, že obvinení by mohli ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Odporúčame:
Muža odsúdili za výrobu pervitínu na sedem rokov nepodmienečne, nariadili mu aj liečenie

Zakrytie pôvodu peňazí


Podľa vyšetrovateľa od januára tohto roka sa mali s korupčným cieľom prijímania úplatkov spolčiť vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Miroslava G., Pavol B., Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M. Posledných troch menovaných obvinili aj z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Pracovníci okresného úradu Miroslava G. ako vedúca a referent Pavol B. mali za úplatok ako osoby disponujúce právomocou v konaniach vedených na úrade zabezpečovať prípravu potrebných podkladov.

Odporúčame:
OĽaNO poukazuje na správu OLAF-u a viní vládu, že poškodzuje záujmy Slovenska pri eurofondoch

Konkrétne išlo o vydávanie kladných rozhodnutí a stanovísk pre Branislava R., Tomáša W. a Vladimíra M., respektíve pre minimálne 15 nimi riadených právnických osôb vzájomne personálne alebo majetkovo prepojených. Úplatky údajne požadovali prostredníctvom mandátnych zmlúv.

Ich predmetom boli "prerokovania podanej žiadosti na úrade, za účelom získania kladného stanoviska alebo rozhodnutia“. Zmluvy a nadväzujúce právne úkony, ako aj viaceré bankové operácie cez nimi riadené spoločnosti, pritom údajne slúžili len na zakrytie pôvodu peňazí z korupcie. Výška úplatku bola individuálna, podľa druhu žiadosti. Celkovo išlo o viac ako 334-tisíc eur.

Odporúčame:
Aktualizované: Obvinený podnikateľ Kočner zostáva vo väzbe, sudca jeho žiadosť o prepustenie zamietol

Okrem štvorice, ktorú NAKA predviedla pred sudcu ŠTS do Banskej Bystrice stíhajú aj referenta Pavla B. Ten sa však zdržiava na neznámom mieste a polícia ho v utorok nezadržala.Viac k témam: korupcia, NAKA Národná kriminálna agentúra, Okresný súd Bratislava, Špecializovaný trestný súd SR, Úradu špeciálnej prokuratúry
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedúca odboru na Okresnom úrade v Bratislave je obvinená z korupcie, sudca ju vzal do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.