Úvod > Spravodajstvo > Svet > Donald Trump oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, jeho krok môže vyvolať napätie

Donald Trump oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, jeho krok môže vyvolať napätie

Dalšie články v kategórií

WASHINGTON 6. decembra (WebNoviny.sk) - Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty americké oficiálne uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

Zároveň nariadil vláde, aby začala s prípravami na presťahovanie americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema. Týmto krokom zvrátil desiatky rokov platnú americkú zahraničnú politiku. Počas svojho vystúpenia v Bielom dome uviedol, že túto zmenu považuje za záujem Ameriky. Podľa jeho slov je toto rozhodnutie "začiatkom nového prístupu ku konfliktu medzi Izraelom a Palestínou". Svetoví lídri varujú, že jeho krok môže vyvolať v nestabilnom regióne napätie.

Odporúčame:
Turecko a Palestína sa vyhrážajú Trumpovi, ak uzná Jeruzalem za hlavné mesto Izraela

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnešok označil za "historický deň" a uviedol, že Izrael je za toto rozhodnutie Donalda Trumpa "úprimne vďačný" a "považuje ho za dôležitý krok k dosiahnutiu mieru". Zároveň vyzval ostatné krajiny, aby nasledovali jeho príklad a tiež premiestnili svoje veľvyslanectvá do Jeruzalemu.

Palestínčania chcú mať z okupovaného východného Jeruzalema hlavné mesto svojho budúceho štátu, Izrael však svoje hlavné mesto považuje za "večné a nedeliteľné". Židovský štát obsadil východný Jeruzalem po vojne v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo však izraelskú kontrolu nad zabratých územiami neuznáva.Viac k témam: Donald Trump, Izrael, Jeruzalem, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Donald Trump oficiálne uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, jeho krok môže vyvolať napätie © SITA Všetky práva vyhradené.