Úvod > Festivaly > GADŽO EXPRES

GADŽO EXPRES

Dalšie akcie v kategórií

GADŽO EXPRES
Dátum:
17.9. - 17.9.2019
Čas konania:
19:00
Názov:
GADŽO EXPRES
Miesto:
Nábrežie Ivana Kraska 1
Usporiadateľ
Dom umenia, Piešťany
Popis akcie:
KEĎ SA NA SVET PRESTANEME POZERAŤ ČIERNOBIELO, PREKVAPÍ NÁS SVOJIMI FARBAMI!
Tanečná inscenácia, ktorá sa snaží búrať zaužívané stereotypy väčšinového obyvateľstva o rómskej kultúre.
Námet, scenár a réžia: Mariana Luteránová, Ján Luterán, Vladimír MichalkoChoreografia: Vladimír MichalkoHudba: Jureš Fallgrapp Líška, Michal NogaPedagogická príprava a spolupráca: Linda Luptáková, Alfred Lincke, Peter Vajda, Martina Kupcová, Libuša Bachratá, Ivana ŠusterováFoto: Ctibor Bachratý
V kočovnom predstavení o priateľstvách, nepriateľstvách a o živote Rómov účinkujú skoro všetci autori s tanečnou skupinou Partia.
Tanečno – divadelná inscenácia Gadžo expres zbúrala zaužívané stereotypy verejnosti majoritného obyvateľstva o rómskej kultúre. V prvom rade šlo o stereotypy tanečné. Bežne, keď tanečníci napodobňujú rómske tance, tak to robia veľmi afektovane a prehnane, až zábavne. Rómovia však vôbec netancujú afektovane, ale práve naopak, veľmi jemne, prirodzene.
Inscenáciu pripravila režisérska dvojica Marianna Luteránová a Ján Luterán. V tvorivom tíme sa stretli tanečníci, choreografi, režiséri, hudobníci a etnológovia, ktorí sa venujú prezentácii a uchovávaniu tradícií. Ukázali, že aj uprostred rómskych osád ešte stále prežíva fascinujúca kultúra, ktorá by nemala upadnúť do zabudnutia. Počas skúšok na predstavenie trénovali herci priamo v rómskych osadách. Nenechajte si ujsť strhujúci tanečný príbeh o láske, smrti a živote .
Objednať cez TicketPortál